Домашній огляд улюбленця. На що звертати увагу?

Як часто Ви обіймаєте, чухаєте, бавитеся зі своїм улюбленцем? Систематичний огляд вашого собаки дозволяє ненав’язливо піклуватися про його здоров’я. Ви дуже швидко виявите будь-які зміни в організмі вашого собаки: стан шерсті і шкіри, наявність будь-яких шишок, набряклостей чи травм, зараження блохами чи кліщами, стан вух (при наявності неприємних виділень у великій кількості  вірогідність наявності паразитів), стан носа та очей. Не забудьте зазирнути до рота та подивитися на лапи, оцініть стан кігтів.

Як проводити огляд від носа до хвоста?

Краще це робити в обіймах, почухуванні чи не дуже активній грі. Неважливо положення собаки: лежачи, сидячи чи стоячи ви будете оглядати песика. Покрутіть його з усіх боків, але не примушуйте тварину. В нормальному стані вона і так дасть себе почухати, погладити и все оглянути. Відвертайтеся від собаки. Це набагато більше заспокоює собаку, ніж дивитись прямо на неї чи їй в очі. Якщо собака виривається, не дає помацати бік, лапу, вухо чи зазирнути до рота, гарчить чи взагалі погрожує вкусити –  це сигнал про необхідність відвідування ветеринара з метою дізнатися, що саме турбує.

Повільно збільшуйте час, протягом якого ви оглядаєте собаку. Оглядайте кожного разу якусь одну ділянку, з кожним разом збільшуючи кількість контрольних точок. Коли собака спокійно сидить або стоїть, говоріть тихо, одночасно масажуючи там, де їй подобається, коли її гладять. Якщо тваринка звивається або метушиться, перестаньте розмовляти та гладити його. Перенесіть огляд на інший раз.

Домашній огляд тварини. З чого починати?

Почніть із голови. Перевірте ніс. Він має бути вологим без виділень. Літні собаки зазвичай мають сухий ніс. Ви можете додати бальзам для шкіри  або інший актуальний засіб, щоб допомогти носам не тріскатися. 

Перевірте рота. Потім підніміть губи та огляньте ясна. Вони мають бути блідо-рожевими (принаймні там, де немає чорного пігменту). Знайдіть рожеву область і обережно натисніть на неї пальцем. Послабте тиск і зверніть увагу на білий відбиток пальця, що залишився. Якщо для того, щоб ясна знову стали рожевими, потрібно більше однієї секунди, це може бути проблемою кровообігу. Потім переконайтеся, що жоден із зубів не хитається. 

Потім перевірте край кожного зуба, де він входить у ясна. Жовті чи коричневі скупчення вказують на накопичення зубного каменю, що може призвести до гінгівіту. Це гарний час для чищення зубів м’якою зубною щіткою відповідного розміру та зубною пастою для собак (не використовуйте зубну пасту для людей). Набряк чи почервоніння ясен може вказувати на гінгівіт, який, якщо його не лікувати, може загрожувати здоров’ю зубів собаки

Потім перевірте «прикус», акуратно зімкнувши щелепи, щоб побачити, як зуби стуляються. Переконайтеся, що зуби не травмують внутрішньої частини губ або щік. Перевірте губи на наявність пошкоджень, інфікованих фолікулів, прищів та бородавок. Облисіння, особливо навколо рота та очей, може вказувати на патологію, при якій може знадобитися лікування у ветеринара.

Перевірте очі. Подивіться на рогівки очей. Вони повинні бути кристально чистими, гладкими та блискучими. Помутніння може вказувати на катаракту чи травму. Потім обережно відтягніть нижню повіку і подивіться на слизову оболонку, що вистилає поверхню повіки, яка впирається в око. Вона має бути вологою і блідо-рожевою. Сірість може вказувати на анемію, можливо, внаслідок внутрішніх паразитів. Почервоніння може вказувати на подразнення очей чи хворобу.

Перевірте вуха. На зовнішньому краї вушної раковини (зовнішня частина вуха, на відміну слухового проходу) є ділянка з невеликим клаптем. Обов’язково перевірте його на наявність виділень. Перевірте, чи немає надривів по краях та проколів. Загляньте всередину вуха, щоб побачити, чи потребує воно чищення або там може бути інфекція. Собаки з піднятими вухами трохи менш схильні до вушних інфекцій, ніж собаки з висячими вухами.

Загляньте всередину вуха. Червоне? Почервоніння та набряк можуть вказувати на інфекцію. Понюхайте внутрішню частину вуха. Кислий чи неприємний запах може вказувати на дріжджову інфекцію. Видаліть залишки виділень ватним диском чи серветкою.

Обмацайте собаку вздовж тіла від холки до стегон, перевіряючи шкіру, м’язи вздовж всього шляху. Потім промацайте від горла до геніталій, перевіряючи на шляху кістки грудної клітки, м’язи та шкіру. Живіт – гарне місце для перевірки на наявність бліх, тому що волосся зазвичай тонше, тому бліх і блошиний «бруд» легше побачити. Шкіра там також трохи тепліша, тому блохи більше скупчуються в цій області. Також перевірте наявність ущільнень чи припухлостей.

Проведіть пальцями по шерсті собаки. Якщо в якийсь момент ви не можете провести пальцями по шерсті вашого собаки до шкіри, настав час добре розчесати її. Після цього ви зможете дотягнутися пальцями до шкіри навіть у собак, у яких мають бути дреди.

Правильний домашній догляд за твариною

Перевіряючи собаку, використовуйте усі свої почуття. Запах нормальний чи сильний та неприємний? Необроблені рани починають смердіти в міру інфікування. Запах із рота або запах із вух також може вказувати на стан, що потребує лікування. І пам’ятайте, що ваша уважність і своєчасне звернення до ветеринара гарантія здорового і довгого життя вашого пухнастика. Доктор Вет – сучасна ветеринарна клініка у Львові, спеціалісти якої дадуть Вам рекомендації щодо домашнього огляду Вашого уюбленця, а при необхідності проведуть лікування патології, що виявилася у тваринки.