Протягом життя нашим чотирилапим вихованцям доводиться зустрічатися з багатьма представниками флори. Багато хто з них не становить жодної небезпеки, інші ж, навпаки, несуть у собі загрозу. Незважаючи на малі розміри, ступінь загрози може бути аж до смертельного. Якщо комарі та мурахи приносять занепокоєння тварині у вигляді сверблячки та місцевого запалення, то кліщі несуть у собі смертельну небезпеку для собак.
Бабезіоз у тварин є паразитарним захворюванням, що викликається кровопаразитами Babesia canis та Babesia gibsoni. Переносниками паразита є іксодовий (лісовий) кліщ. Захворювання має сезонний характер і починається при встановленні плюсової температури. Також зафіксовано випадки зараження піроплазмозом у зимовий період (кінець грудня-початок січня), пов’язаного із встановленням у будинках живих новорічних ялинок.
Симптоми бабезіоза у тварин
При типовому перебігу хвороби діагностика піроплазмозу не викликає труднощів. Найбільш поширені симптоми:
- відмова від їжі;
- підвищена спрага;
- висока температура 40,0С та вище;
- прискорене дихання;
- прискорене серцебиття;
- потемніння сечі;
- жовтуватий колір слизових та білка очей;
- слабкість кінцівок (частіше задніх);
- блювання, діарея.
Але піроплазмоз також може ховатися за іншими хворобами, що змащує картину. Тому в сезон захворювання необхідно пам’ятати про можливість атипового перебігу хвороби.
Як відбувається зараження бабезіозом?
Бабезія у “сплячому” стані перебуває у слинних залозах кліща. Тому не кожен укус закінчується захворюванням. Для пробудження потрібен час та впорскування слини кліщем у кров. Бабезія поселяється в кров’яних тільцях тваринного-еритроцитів, харчується клітиною та ділиться в ній. У певний момент бабезій у клітці стає так багато, що вона лопається, і тоді бабезії розбігаються у пошуках нового будинку.
У нормальному стані еритроцити займаються перенесенням кисню до тканин. При зараженні піроплазмозом транспортних клітин стає менше, тканини відчувають нестачу кисню. “Допомагає” бабезій і власний організм, який реагує на чужорідний білок, яким є і продукти метаболізму бабезій, які осідають на інших клітинах і стають маркерами для знищення імунної системи. У процесі руйнування еритроцитів виділяється велика кількість білірубіну, при накопиченні якого шкіра, слизові, білки очей можуть набувати відтінку від жовтуватого до оранжевого.
Внаслідок цього відбувається ішемія та гіпоксія тканин та органів, порушується функціонування, і чим довше триває хвороба, тим пагубніше впливає на організм.
Діагностика піроплазмоза
Діагностика захворювання проводиться шляхом мікроскопічного дослідження крові щодо виявлення паразита в еритроцитах, а також за допомогою такого лабораторного дослідження, як ПЛР-тест для тварин. При низькій інвазії мікроскопія може бути помилково негативною.
Лікування піроплазмоза
При лікуванні піроплазмозу використовуються спеціальні протипаразитарні препарати. Подальше лікування спрямоване припинення ланцюга руйнації клітин власним організмом. Застосовуються препарати, що пригнічують дію імунітету (імуносупресори).
Все подальше лікування зводиться за допомогою відновлення організму. Застосування знеболюючих препаратів (в результаті ішемії гинуть м’язові клітини-міоцити, викликаючи сильний біль, може виявляти тремором кінцівок, слабкістю), внутрішньовенні інфузії необхідні для заповнення рідини, втраченої внаслідок високої температури, з блюванням та проносом.
У тяжких випадках ураження лікування може вимагати переливання крові для відновлення об’єму еритроцитів крові.
Піроплазмоз підступне захворювання, яке може вдарити по будь-якому з органів. Найчастіше ускладнення пов’язане з нерозумним застосуванням інфузійної терапії та подальшим ураженням нирок. Страждають кишечник, підшлункова залоза.
Профілактика укусу кліща (піроплазмоза)
Будь-яке захворювання простіше запобігти, ніж вилікувати. На сьогоднішньому ринку безліч інсектицидних препаратів. Розрізняються вони як формою випуску, і по діючому речовини:
- краплі;
- пігулки;
- спреї;шампуні.
Doctor Vet – ветеринарна клініка у Львові, у якій допоможуть обрати правильний препарат для профілактики укусів кліща, а у разі зараження зможуть підібрати адекватний варіант терапії. Будемо раді стати корисними для Вас.