Пухлини молочних залоз. Хірургічне лікування

На жаль, пухлина молочних залоз – найактивніший і найпоширеніший вид пухлини у сук усіх порід. При цьому пухлина на молочній залозі у собаки не обов’язково є злоякісною. Хоча розраховувати на це особливо не варто. І заспокоювати себе також. Треба бути готовим до того, що швидше за все буде потрібно хірургічне лікування. А його обсяг і масштаб післяопераційних процедур залежатимуть саме від цієї пухлини. 

Визначити, що це за новоутворення на молочній залозі, чи є воно пухлиною – злоякісною чи доброякісною, і якщо є злоякісною, то наскільки? І це лише перша хвиля питань, що потребує відповідей. За нею йде інша хвиля: чи треба видаляти, наскільки це безпечно, чи не зростатиме знову і т.д. Зрозуміло, що відповіді на всі ці та багато інших питань можна отримати лише у ветеринарній клініці на прийомі у спеціаліста.

Причини розвитку пухлин молочної залози

Пухлини МЖ – одні з найпоширеніших онкологічних патологій у собак. Це поліетиологічне захворювання, тобто його розвиток пов’язаний із впливом різних факторів:.

  • статеві жіночі гормони – естроген, прогестерон, пролактин можуть призводити до доброякісного зростання клітин молочної залози. Згодом ці клітини під впливом зовнішніх чи внутрішніх чинників здатні трансформуватися у злоякісні. Стерилізація суки у молодому віці (до 2-х років) знижує ризик новоутворень;
  • вік – злоякісні пухлини зазвичай розвиваються у літніх тварин старше 8-10 років. У собак молодшого віку частіше діагностуються доброякісні утворення;
  • зайва вага – тварини з великою кількістю підшкірної жирової клітковини схильні до появи новоутворень;
  • використання гормональних препаратів для блокування тічки;
  • кістозні зміни яєчників та мастопатії – дані патології можуть змінювати гормональний фон тварини;
  • генетична схильність – пухлини можуть частіше зустрічатися у певних лініях розведення.

Слід пам’ятати, що пологи не є профілактикою розвитку пухлинних патологій у сук. Також пухлинним патологіям схильні будь-які породи, у тому числі метиси.

Хірургічне видалення пухлин молочних залоз. Мастектомія у собак

Як ми говорили раніше, мастектомія – це видалення молочної залози у собаки. Залежно від тяжкості патології висікатися можуть підшкірна жирова клітковина, регіонарні лімфатичні вузли, грудні м’язи (розташовані поверхнево), частина очеревини.

Коли проводиться?

Рішення про проведення мастектомії приймається після комплексного обстеження тварини:

  • збір анамнезу – відомостей про те, коли виникло новоутворення, як розвивалося. Враховуються вік, функціональний стан органів тварини, супутні або перенесені патології;
  • клінічний огляд – пухлина може бути одиночною та множинною, з чіткими або розмитими межами, рухомою або спаяною зі шкірою (симптом “лимонної кірки”), хворобливою або не завдає дискомфорту, з дефектами поверхневих тканин чи ні. Матиме значення стадія захворювання;
  • гістологічне дослідження – злоякісні новоутворення необхідно видаляти якнайшвидше, тоді як мастектомію при доброякісному процесі можна провести у зручний для власника день.

Сприятливий прогноз може бути у тварини з поодинокими рухомими утвореннями невеликого розміру (до 3 см) без ознак ерозії. Виразкові пухлини більше 5 см, а також виявлення метастаз – фактори для обережного та несприятливого прогнозів.

Протипоказання до операції: активне зростання новоутворень, дифузні форми раку молочної залози, метастази у внутрішніх органах.

Підготовка собаки до видалення молочної залози

Будь-яка хірургічна операція пов’язана з певними ризиками для здоров’я та життя вихованця. Щоб мінімізувати несприятливий вплив видалення молочної залози у собаки, потрібна передопераційна підготовка.

Тваринам призначаються:

  • загальний та біохімічний аналіз крові, сечі – щоб оцінити рівень еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, а також функціональний стан печінки та нирок;
  • рентген та УЗД – при підозрі на патологію внутрішніх органів та метастазування;
  • дослідження серця – особливо для літніх пацієнтів та тих, хто має ознаки захворювань серцево-судинної системи.

Якщо під час обстеження виявляються відхилення, призначається передопераційна терапія. В екстрених випадках рішення приймається індивідуально з урахуванням стану тварини.

Перед операцією собаку не годують за 6-8 годин, виключають воду за 2 години до процедури. Це необхідно тому, що при дії наркозу може виникнути блювання. 

У день операції краще приїхати за 20-30 хвилин, щоби спокійно вигуляти тварину. Якщо собака велика, бажано взяти ще одну людину, тому що може знадобитися допомога.Всі рекомендації ветеринар (Львів) докладно озвучить на попередньому прийомі та видасть вам пам’ятку, тому не варто хвилюватися, що ви щось упустите. Зберігайте спокій, це буде корисно для вас та вашого улюбленця.