Ви не орнітолог і не фахівець у галузі утримання та розведення птахів, але, прокинувшись одного ранку, ви зрозуміли, що веселе щебетання парочки пернатих друзів підняло б вам настрій? Якщо так, то поставтеся відповідально до придбання та утримання пернатого домашнього улюбленця. У цій статті дамо вам чіткі рекомендації щодо догляду за птахами і відповімо на більшість питань, які, напевно, виникнуть у вас.
Де купувати птаха?
Купувати пірнатих бажано у заводчиків, які не розводять птахів на продаж і не виносять їх на зооринок, а тримають стайку для душі. Їх потомство пестять і плекають, а потім прилаштовують або продають, але обов’язково в хороші руки. На жаль, ті, у кого розведення птахів поставлено «на конвеєр», часто не дотримуються елементарних правил гігієни і економлять на повноцінному харчуванні. Птахи у таких заводчиків, як правило, слабкі, схильні до різних захворювань, навіть якщо спочатку виглядають цілком здоровими.
Отже, купувати птахів потрібно у знайомих або заводчиків, яких вам порекомендував лікар ветеринарної медицини або досвідченіший, ніж ви птахівник любитель.
Але ви все-таки, всупереч усім порадам пішли по птахів на зооринок або в зоомагазин. Тоді будьте особливо уважні. Не купуйте птахів, коли вони в клітинах сидять скучено, з верхніх жердинок випорожнюються на тих, що розташовуються нижче, якщо на дно клітини насипані зерна і птахи поїдають їх разом з калом. Клітина має виглядати доглянутою, її мешканці – здоровими. Намагайтеся уникати придбання птахів на вулиці в холодну пору року або у сильну спеку. Відмовтеся від придбання, якщо в клітці знаходяться птахи з ознаками будь-яких захворювань.
Як розпізнати здоровий птах чи ні?
У здорового птаха опіріння повинно щільно прилягати до тіла, не повинно бути залисин, ран, виділень з очей, носа, пір’я навколо дзьоба і клоаки повинні бути чистими і сухими. Птах повинен поводитися жваво, природно, видавати звуки характерні для цього виду. Ви також можете запросити спеціаліста ветеринарної медицини, який розуміється на хворобах птахів і допоможе вибрати здорових пташок.
Про правильне проведення карантину та необхідні аналізи (на хламідіоз, кокцидіоз тощо) слід якомога раніше порадитися з ветеринарним лікарем. Не забувайте – птахи переносять небезпечні для людей захворювання! Особливо уважні будьте до цього, купуючи екзотичних птахів, яких привезли з інших країн.
Чи може птах жити один?
Якщо ви не можете приділити птахові достатньо вільного часу протягом усього життя – купуйте двох або декількох птахів. Внаслідок самотності, нудьги, сексуальної незадоволеності виникають психологічні та фізіологічні зміни, різні захворювання (стресовий дерматит, порушення линяння, підвищується схильність до інфекційних і онкологічних хвороб).
Утримання та догляд за птахом
Ще перед придбанням птахів ви повинні якнайбільше дізнатися про правила утримання та догляду за ними. У день покупки для пернатого улюбленця потрібно встановити клітку на заздалегідь продумане, найбільш підходяще місце. У клітці потрібно залишити трохи корму, звичного для птиці, свіжу питну воду і, залишивши пташку одну в тиші та спокої, дати їй освоїтися.
Правильне утримання та догляд дуже важливі. Навіть за зовсім неправильних умов утримання деякі види птахів можуть кілька років виглядати здоровими. Коли у таких пташок починають виявлятися захворювання у вигляді різних симптомів – лікувати їх вже дуже важко, іноді марно.
Будинком для вашого нового улюбленця стане клітка або вольєр. Це місце, де птах почувається впевнено, спокійно та комфортно. Можливо, там вона проведе половину свого життя! Значить, будиночок для пташки повинен відповідати всім вимогам, які характерні для даного виду.
Але важливо, щоб ви зрозуміли – постійно тримати птаха в клітці не можна. Розмір клітини повинен дозволяти птиці зробити кілька помахів крилами, перелітаючи з жердинки на жердинку. Додатково до цього потрібно регулярно надавати можливість вільного польоту. Маленькі клітки годяться лише для транспортування пташки. Клітки середнього розміру, коли птах може перелітати з жердинки на жердинку, годяться, якщо вона має можливість вільного пересування по кімнаті. Для постійного закритого утримання бажано обладнати вольєрчик.
Сама сутність пташиної природи виявляється у здатності літати. Політ має велике значення для нормального дихання, кровообігу, травлення та обміну речовин у пташиному організмі. Вільний політ також забезпечить гарний настрій вашому пернатому другові. Позбавляти птаха польоту не гуманно і просто жорстоко.
Пруття клітки та сітки вольєра мають бути зроблені з нержавіючого металу, не можна покривати їх фарбою чи пластиком – можливі отруєння, закупорка кишечника тощо.
Клітина з птахами не повинна перебувати на протягу. Багато тропічних видів можуть переносити несильні морози і жити взимку у вольєрах на вулиці, але протяги надають згубний вплив на їхнє здоров’я.
Птахів не можна тримати на кухні та в приміщеннях, де курять. Випари, дим та аерозолі можуть викликати гострі отруєння, а їх тривалий вплив сильно вкорочує життя птиці, навіть якщо на вигляд вона виглядає здоровою.
Не розташовуйте пташину обитель біля батареї та на сонці. Сухе повітря робить органи дихання птахів більш сприйнятливими до захворювань. Найбільш сприятлива вологість повітря для птахів, як і для людей, становить 50%. Для підтримки нормальної вологості повітря навколо клітини зрошують із пульверизатора, особливо у опалювальний сезон. Можна також ставити поруч із клітиною не отруйні кімнатні рослини.
Птахи, діти та інші домашні тварини
Поясніть дітям правила поведінки з птахами. З дитинства прищеплюйте їм любов та дбайливе ставлення до братів наших менших. Не залишайте птахів віч-на-віч із маленькими дітьми. Діти до дев’яти років не повинні самостійно доглядати домашніх тварин, їм обов’язково потрібна допомога дорослих. Оберігайте птахів від інших домашніх тварин. Розташовувати клітину або вольєр найкраще в такому місці, звідки птах може все бачити, не перебуваючи при цьому в центрі уваги. Небагато піднесене місце розташування надасть птахові впевненості у собі. Для нормальної життєдіяльності організму птиці, їй обов’язково потрібні сонячні та повітряні ванни просто неба влітку. Для цього клітку з птахом можна виносити на балкон або у двір.
Ніколи не залишайте клітину з птахом без нагляду біля відкритого вікна, на балконі або в саду – бережіться кішок, собак, ворон, сорок – птаха можуть налякати, завдати йому травм і навіть з’їсти.
Консультація орнітолога у Львові
Доктор Вет – ветеринарна клініка у Львові, у якій Ви можете отримати консультацію орнітолога стосовно вибору птаха, його утримання та догляду за ним. Будемо раді стати корисними для Вас.