Дерматологічні захворювання собак і котів

Шкіра – найбільший орган в організмі тварини. Вона не живе окремим від організму життям – всі тяготи, і негаразди життя тварини відбиваються на стані шкіри і практично кожен власник кішки або собаки стикається з проблемами шкіри та шерсті у свого домашнього улюбленця.

Густа, гладенька і блискуча шерсть у тварини свідчить про хороше здоров’я, але якщо ваш собака або кішка свербить кожні 10 хвилин, а шерсть виглядає немов побита міллю, варто задуматися про стан здоров’я чотирилапого друга.

Причини проблем з шерстю та шкірою у тварин

Найбільш поширеними причинами посиленого випадання та зміни стану шерсті у тварин є:

  • незбалансоване годування, а не лише надлишок чи нестача вітамінів;
  • алергічний дерматит різної етіології (укуси комах, зокрема бліх, побутова хімія, компоненти корму та ін.). Практично завжди ці захворювання супроводжується свербінням;
  • сезонний дерматит, що виникає при сезонній зміні станів гормональної та імунної систем організму, які мають зазвичай спадковий характер;
  • дерматомікози, зокрема мікроспорія, або стрижучий лишай – грибкове захворювання шкіри кішок, собак та людини. Міф про невиліковність лишаю, що стриг, у тварин залишився в минулому столітті. Грамотне лікування сучасними препаратами дає практично 100% позитивний результат;
  • паразитарні захворювання (нотоедроз, демодекоз та ін). Паразити шкіри широко поширені серед свійських тварин, причому деякі види підшкірних кліщів небезпечні і для людини.

Без точної діагностики збудника неможливе призначення курсу лікування і особливо це важливо при лікуванні алергічного дерматиту, оскільки деякі препарати, що використовуються при його лікуванні, протипоказані при інших шкірних хворобах. Діагностичне значення, при цьому, має виявлення в гістологічних мазках із уражених ділянок шкіри та фекалій бліх значної кількості еозинофільних лейкоцитів – маркерів алергічних реакцій.

Блошиний дерматит у тварин

Окремо варто поговорити про алергічний дерматит блошиної етіології, який є однією з найпоширеніших хвороб шкіри у собак. Паразитування бліх на тілі – найчастіша причина шкірних захворювань у собак.

В даний час налічують до 2000 видів і підвидів цих комах. Більшість із них живе у всіх ділянках тіла собаки. Разом з тим Е. Gallinacca паразитує зазвичай виключно на морді, а S. Cuniculi – на вушних раковинах і навколо них. Живлячись кров’ю тварини, блоха виділяє в дерму слину, яка перешкоджає згортанню крові, створюючи тим самим середовище для розвитку всіх патогенних мікроорганізмів. Крім того, слина бліх містить не менше 15 різних речовин, які можуть мати дратівливу та алергуючу дію. До 80% всіх алергічних дерматитів у собак, як виявилося, пов’язано з бліхами. Хоча шкіра не схильних до алергії собак може взагалі не реагувати на блошині укуси, проте це не означає, що на них не реагують їх організми. Серед шкірних уражень, пов’язаних із блохами, такі реакції становлять близько 2/3 всіх випадків.

Ерозії, що виявляються при блошиному алергічному дерматиті, виникають вдруге і безпосередньо не пов’язані з алергією. Як би там не було, свербіж є провідним симптомом у патогенезі ерозивних змін при блошиному дерматиті.

Лікування блошиного алергічного дерматиту є досить складним та не завжди успішним. Позбавити собаку від бліх – завдання важке, а від гіперчутливості до антигенів блошиної слини – практично нездійсненне. Боротьба з блохами у собак потребує регулярного проведення обробки поверхні шкіри. Крім того, всупереч поширеним уявленням та рекламним запевненням, жодне з існуючих протиблошиних засобів не забезпечує 100% знищення або відлякування бліх.

Протиблошині нашийники бувають трьох типів:

  • інсектицидні (вбивають комах);
  • репелентні (що відлякують бліх, у тому числі й ультразвукові);
  • руйнівні відкладені блохами яйця.

Крім того, треба мати на увазі необхідність ретельного прибирання квартири за допомогою пилососа і особливо салону автомашини (якщо собака в ній перевозиться). 

Лікування дерматологічних захворювань у тварин

Доктор Вет – ветеринарна клініка у Львові, у якій веде прийом кваліфікований ветеринар-дерматолог. Спеціаліст проведе огляд Вашого домашнього улюбленця, призначить необхідну діаностику та лікування. Будемо раді стати корисними для Вас!